Home Наш досвід Комбіноване лікування посттравматичних артеріовенозних сполук склепіння черепа

Комбіноване лікування посттравматичних артеріовенозних сполук склепіння черепа

H.P. Krayenbuhl та G. Yasargil в огляді 800 випадків артеріовенозних мальформацій (АВМ) із літератури та власного клінічного досвіду виявили, що на частку екстракраніальних АВМ припадає лише 8,1 % випадків. АВМ м’яких тканин голови — це рідкісні аномальні фістули між живильними артеріями та дренажними венами без капілярного прошарку в підшкірно-апоневротичній ділянці. Вони трапляються рідко порівняно з іншими підшкірними або черепно- лицьовими судинними аномаліями, такими як гемангіома або венозні вади розвитку. N.D. Fisher-Jeffes зі співавт. повідомили, що 38 % (9 із 24) цих мальформацій пов’язані з травмою. Травматичні АВМ м’яких тка- нин голови зазвичай розвиваються в межах поверхневої скроневої артерії і дебютують припухлістю шкіри голови, яка поступово збільшується в розмірах. Симптомами можуть бути головний біль, запаморочення, шум у вухах, рідко — кровотеча.

Поверхнева скронева артерія схильна до травмування через її поверхневий шлях над скроневою кісткою та близькість до че- репних швів. Крім травматичної етіології, артеріовенозні фістули (АВФ) поверхневої скроневої артерії також можуть бути спонтанними або виникати після хірургічних процедур, таких як вентрикулостомія чи краніотомія.

Припускають два механізми утворення травматичних АВФ на шкірі голови. Перший полягає в одночасному розриві артерії та сусідньої вени, що безпосередньо призводить до утворення фістули, другий — у розриві vasa vasorum у стінці артерії, проліферації ендотеліальних клітин з пошкодженої vasa vasorum, яка в подальшому формує численні дрібні судини, які утворюють фістулу між артеріями та венами.

Діагностика травматичної фістули поверхневої скроневої артерії ґрунтується на історії травми та детальному фізичному огляді. Хоча ангіотомографія може забезпечити візуалізацію фістули в короткі терміни, цифрова субтракційна ангіографія залишається золотим стандартом обстеження, даючи змогу виявити судини-фідери і дренуючі вени, виключаючи внутрішньочерепні компоненти, та отримати інформацію про напрямок і швидкість кровотока. Деякі травматичні фістули поверхневої скроневої артерії можуть не пульсувати або пульсувати внаслідок передачі хвилі із сусідніх артерій, що свідчить про наявність псевдоаневризми, справжньої аневризми, кісти, абсцесу, гематоми або аневризми менінгеальної артерії з ерозією кістки. Усе перераховане є частиною диференціальної діагностики травматичної АВФ поверхневої скроневої артерії.

При лікуванні АВФ поверхневої скроневої артерії слід ураховувати високий кровообіг крізь фістулу, складну судинну анатомію та косметичну проблему. Лікування спрямоване на зменшення косметичного дефекту, запобігання кровотечі, ішемічній ерозії шкіри, зменшення симптомів захворювання, головного болю та шуму у вухах. Можливі варіанти лікування: хірургічне висічення, лігування судин, трансартеріальна та трансвенозна емболізація, ін’єкція склерозувальних препаратів у сполуку.

Ендоваскулярна емболізація володіє всім арсеналом засобів і може бути використана як монотерапія або ад’ювант для хірургічного видалення, зниження періопераційних ризиків та крововтрати при видаленні сполуки, особливо при великих фістулах. Хірургічне видалення фістули із лігуванням живлячих судин залишається методом вибору.

Приклад №1 Лікування хворого з артеріовенозною сполукою: А — доопераційне фото з наявною сполукою, гіпертрофованими судинами склепіння черепа та локальними трофічни- ми змінами шкіри над сполукою; Б — доопераційна ангіографія; В, Г, Д — результат ендо- васкулярної емболізації сполуки; Е — результат хірургічного видалення сполуки.

Приклад №2 Лікування хворого з артеріовенозною сполукою: А, Б — доопераційне фото з наявною сполукою, гіпертрофованими судинами склепіння черепа та локальними трофічними змінами шкіри над сполукою; В — доопераційна ангіографія; Г, Д — результат ендоваскулярної емболізації сполуки; Е — результат хірургічного видалення сполуки.

Записатися на консультацію

  • Консультації проводяться в робочі дні, з понеділка по п'ятницю, з 8.30 до 16.30.
  • Консультації проходять на 8 поверсі будівлі Центру в консультативному кабінеті (в холі навпроти ліфта).
  • ДУ «НПЦЕНРХ НАМН України» - це державна установа, тому консультації проводяться БЕЗКОШТОВНО
  • У більшості випадків пацієнти чекають консультації не більше години. Тривалість консультації в середньому становить близько півгодини
calendar
captcha captcha

ТЕЛЕФОНИ

Ми будемо тримати вас в курсі свіжих новин

Ок

Щиро дякуємо за Ваш відгук, нам дуже приємно. Він з'язвиться на сайті одразу після модерації

Ок

Дякуємо! Наш спеціаліст зв'яжеться з Вами у найближчий час

Ок