Home Пухлини головного мозку

Пухлини головного мозку

Пухлини головного мозку— гетерогенна група різних внутрішньочерепних новоутворень, доброякісних або злоякісних, що виникають внаслідок запуску процесу аномального неконтрольованого поділу клітин, які в минулому були нормальними складовими самої тканини мозку (нейрони, гліальні клітини, астроцити, олігодендроцити, епендимальні клітини), лімфатичної тканини, кровоносних судин мозку, черепномозкових нервів, мозкових оболонок, черепа, залізистих утворень мозку (гіпофіза та епіфіза), або виникають внаслідок метастазування первинної пухлини, що знаходиться в іншому органі.

Тип пухлини визначається клітинами, що її формують. В залежності від локалізації і гістологічного варіанту формується симптоматика захворювання.

Класифікація

Пухлини мозку можна розділити на групи за такими ознаками:

По первинному осередку

  • Первинні пухлини – пухлини, що розвиваються з тканин головного мозку, його оболонок і черепних нервів (гліобластоми гліома).
  • Вторинні пухлини – пухлини метастатичного походження.

За клітинним складом

Сучасна гістологічна класифікація пухлин центральної нервової системи, розроблена експертами ВООЗ у 2007 році, позитивно відрізняється від попередніх редакцій 1979, 1993, 2000 років. В першу чергу тим, що в ній досить повно відбито зміни в поглядах на гістогенез і ступінь злоякісності ряду новоутворень, які відбулися в результаті широкого використання в нейроморфологии цілого ряду новітніх методик, зокрема – імуногістохімії і молекулярно-генетичного аналізу. У ній описано понад 100 різних гістологічних підтипів пухлин ЦНС, об’єднаних в 12 категорій.

Найбільш часто зустрічаються морфологічні підтипи наведені нижче:

  • Нейроепітеліальні пухлини (епендимома, гліома, астроцитома). Розвиваються безпосередньо з мозкової тканини. Становлять близько 60%.
  • Оболонкові пухлини (менінгіома). Розвиваються з тканин мозкових оболонок.
  • Пухлини гіпофіза (аденома гіпофіза). Формуються з клітин гіпофіза.
  • Пухлини черепних нервів (невриноми). Виникають за ходом черепних нервів.
  • Метастази з екстрамедуллярних осередків. Потрапляють в мозок з інших осередків шляхом метастазування.
  • Дізембріогенетіческіе пухлини. Виникають в процесі ембріогенезу. Досить рідкісний, але серйозний вид патології.

Клініка

Клінічні прояви пухлин головного мозку визначаються їх розташуванням в обмеженому обсязі порожнини черепа. Стиснення або руйнування тканини мозку в області пухлини (за рахунок проростання новоутворення) обумовлює так звану первинну, або осередкову, симптоматику. По мірі прогресування захворювання виявляється так звана загально мозкова симптоматика, обумовлена порушенням гемодинаміки та внутрішньочерепної гіпертензією.

Діагностика

Діагностика, внаслідок локалізації пухлини всередині черепа, ускладнена. Діагноз онкологічного захворювання остаточно ставиться тільки після гістологічного висновку, без гістології або цитології діагноз неправомірний. У зв’язку з тим, що пухлина знаходиться в порожнині черепа і проростає в тканину мозку, забір біоптату являє собою складну нейрохірургічну операцію. Діагноз «пухлина мозку» виставляється поетапно — спочатку амбулаторно, потім підтверджується в стаціонарі. Можна виділити три етапи в діагностиці.

Виявлення

Хворий приходить, як правило, до терапевта (рідше до невролога або лікаря іншої спеціальності). Звернутись хворого змушує прогресування осередку захворювання або загальномозкової симптоматики — поки клініка виражена слабо, хворі рідко потрапляють у поле зору лікарів, і лише коли ситуація починає швидко погіршуватися, людина звертається за допомогою до фахівця. Лікар оцінює стан хворого і, залежно від його тяжкості, приймає рішення про госпіталізацію або амбулаторному лікуванні.

Критерієм оцінки тяжкості стану є наявність і вираженість осередкової і загальномозкової симптоматики, а також наявність та тяжкість супутніх захворювань. При виявленні у хворого неврологічної симптоматики він направляється для консультації до невропатолога. При першому епілептичному або судомному нападі обов’язково проводиться комп’ютерна томографія головного мозку для виявлення онкологічної патології.

Обстеження

Невропатолог оцінює тяжкість симптомів і проводить диференційну діагностику. В його завдання входить поставити, як мінімум, попередній, а після дообстежений – і клінічний діагноз. Лікар, на підставі скарг хворого і доступних йому методів обстеження, повинен прийняти рішення, про які захворюваннях йому думати, які інструментальні та лабораторні методи обстеження слід призначити.

опухоль головного мозга пример

Пухлина головного мозку у 28-річного чоловіка виявлено за допомогою МРТ.

До обов’язкових методів обстеження відносяться визначення активності сухожильних рефлексів, перевірка тактильної і больової чутливості. Діагностичні заходи можуть бути розширені в залежності від скарг хворого і з метою диференціальної діагностики. Так, наприклад, якщо хворий відзначає порушення координації, слід провести пальці-носову пробу, перевірити стійкість в позі Ромберга. Якщо виникає підозра на пухлину мозку, то хворий направляється на комп’ютерну (КТ) або магнітно-резонансну томографію (МРТ). МРТ з контрастним посиленням є «золотим стандартом» у діагностиці пухлин головного мозку. При виявленні на томограмі об’ємного утворення вирішується питання про госпіталізацію хворого в спеціалізований стаціонар.

Підтвердження

Після надходження в онкологічний диспансер проводиться ряд обстежень з метою вирішити питання про тактику лікування даного хворого, чи потрібно йому хірургічне втручання і, якщо потрібно, то як він його перенесе, чи доцільно його стаціонарне лікування. Проводиться повторна КТ або МРТ головного мозку. Визначаються режими і дози променевої і хіміотерапії, картируєтся пухлина, визначаються її межі, розміри, точна локалізація. Якщо хворому показано хірургічне лікування, то беруть біоптат пухлини і виробляють її гістологічну верифікацію з метою підбору оптимального режиму подальшої терапії. Також препарат тканини пухлини може бути отриманий шляхом стереотаксичної біопсії.

опухоли мозга лечение

Хірургічне лікування

Хірургічне лікування пухлин головного і спинного мозку є основним, найбільш ефективним методом, проте видалення пухлини з тканини мозку становить значні труднощі. Кожне таке втручання – це складна нейрохірургічна операція. Так як хірургу необхідно висікти пухлину в межах здорових тканин (щоб уникнути рецидиву), то кожна така операція травматична, а часто і зовсім неможлива через великі розміри пухлини або її локалізації в життєво важливих ділянках мозку. Залежно від розмірів, локалізації, типу пухлини, стану хворого, приймається рішення про необхідність проведення операції, обсязі оперативного втручання і спосіб його проведення. Застосування сучасної лазерної та ультразвукової техніки в хірургії пухлин головного мозку дозволило підвищити її ефективність. Конкретний шлях втручання і метод його здійснення індивідуальний і залежить від локалізації пухлини, її розмірів і клітинного складу.

Записатися на консультацію

  • Консультації проводяться в робочі дні, з понеділка по п'ятницю, з 8.30 до 16.30.
  • Консультації проходять на 8 поверсі будівлі Центру в консультативному кабінеті (в холі навпроти ліфта).
  • ДУ «НПЦЕНРХ НАМН України» - це державна установа, тому консультації проводяться БЕЗКОШТОВНО
  • У більшості випадків пацієнти чекають консультації не більше години. Тривалість консультації в середньому становить близько півгодини
calendar
captcha captcha

ТЕЛЕФОНИ

Ми будемо тримати вас в курсі свіжих новин

Ок

Щиро дякуємо за Ваш відгук, нам дуже приємно. Він з'язвиться на сайті одразу після модерації

Ок

Дякуємо! Наш спеціаліст зв'яжеться з Вами у найближчий час

Ок