Home Гострий ішемічний інсульт

Гострий ішемічний інсульт

Гострий ішемічний інсульт це гострий стан, при якому припиняється кровотік по одній з артерій, що живлять головний мозок. Етіологія ішемічного інсульту неоднорідна, однак, найчастіше, причиною є тромби, що утворюються на атеросклеротичних бляшках живлячих мозок артерій та у порожнинах серця.

Приблизне уявлення про інсульт у пересічного українця є, але, нажаль, переважна більшість людей не усвідомлюють всіх проблем пов’язаних з ним. Інсульт несе страшну загрозу здоров’ю чи навіть життю та у більшості випадків потребує довготривалої дороговартісної реабілітації.

Більшість з нас зневажливо ставиться до свого здоров’я. Паління, надмірна вага, малорухомий образ життя, ігнорування рекомендацій лікарів що до регулярного контролю і корекції артеріального тиску, рівнів глюкози та холестерину крові, неухильно роблять свою «темну» справу.

При ішемічному інсульті атеросклеротична бляшка або ембол (частіше за все це тромб, але може бути фрагмент бляшки, вегетації з клапанів серця) перекриває просвіт артерії, яка несе кров до головного мозку. Події, спричинені будь-яким підтипом ішемічного інсульту, призводять до втрати кровопостачання, транспорту кисню, поживних речовин до нервових клітин та порушенню виведення метаболічних відходів. Головний мозок вкрай чутливий до відсутності кровотоку і коли тромб закриває просвіт судини, тканина мозку починає стрімко вмирати. Кожну хвилину при інсульті пацієнт втрачає 1,9 млн. нервових клітин, 14 млрд. синапсів (місць з’єднання між нейронами) і 12 кілометрів аксонів (відростків нервових клітин, які проводять нервові імпульси), а за годину гине стільки ж нейронів, скільки гине протягом майже 3,6 років природного старіння.

У всьому світі системний тромболізис (введення препарату, який розчиняє невеликі тромби) та ендоваскулярна тромбекстракція і тромбаспірація (високотехнологічні методики вилучення тромбів з артерій мозку за допомогою спеціальних інструментів) є золотим стандартом медичної допомоги при ішемічному інсульті, спричиненому закупоркою магістральних мозкових артерій. Застосування даних методик вимагає відповідного технічного та інструментального оснащення клініки, високого рівня підготовки медичного персоналу, швидкої та координованої роботи всіх членів «інсультної бригади» на кожному етапі надання допомоги від дверей Центру до ендоваскулярної операційної та інсультного блоку.

Під керівництвом директора ДУ «НПЦЕНР НАМН України» д.м.н. Дмитра Вікторовича Щеглова в Центрі налагоджена робота трьох інсультних бригад, є чітко визначений «інсультний телефон» та скоординована процедура оповіщення чергової інсультної бригади. Сучасний комп’ютерний томограф, дві ендоваскулярні операційні 24/7, потужна лабораторія, високий рівень підготовки медичного персоналу, регулярні тренінги на базі провідних європейських інсультних центрів дозволяють з 2012 року бути беззаперечними лідерами і надавати високотехнологічну, сучасну допомогу

Фактори, які впливають на результат лікування гострого ішемічного інсулльту:

світового рівня при гострому ішемічному інсульті.

  1.  ЧАС Чим швидше буде відновлено кровопостачання мозку тим менше загине нервових клітин і тим більш повним пуде відновлення після інсульту. Слід пам’ятати що кожну хвилину при інсульті пацієнт втрачає 1,9 млн. нервових клітин до тих пір поки не буде відновлення кровопостачання мозкової тканини.
  2.  КОЛАТЕРАЛІ -обхідні шляхи кровотоку. Це гілки кровоносних судин які забезпечують приплив крові до певної ділянки мозку крім основного кровоносного стовбура при його тромбозі. Колатералі нагадують струмочки у дельті річок.
    Уявить, що червоні круги це можливі місця розташування тромбу у просвіті артерії мозку та зверніть увагу на струмочки, що відходять між червоними кругами. Якщо тромб перекриє основне русло, то через струмочки (колатералі) кров буде доставлена до потрібного місця.
  3.  АДЕКВАТНА ГЕМОДИНАМІКА В дебюті інсульту у перважної більшості хворих підвищується артеріальній тиск. Основна помилка – зниження тиску до тих пір, поки не буде вилучено тромб та відновлено кровопостачання мозку. Високий тиск сприяє кращій роботі колатералей. Приймати рішення про зниження тиску має лише лікар при цифрах більше ніж 220/120 мм.рт.ст. і лише на 15% від початкових даних.
  4.  РЕПЕРФУЗІЯ відновлення прохідності артерій мозку. Асоціюються з хорошим функціональним результатом і зниженням смертності. Деякі тромби в просвіті артерії можна розчинити, якщо вони не великі, мають певну структуру і з моменту захворювання до початку введення тромболітика пройшло не більше 4,5 годин. Майже будь який ембол (старий або свіжий тромб, фрагмент клапану серця, атеросклеротичної бляшки) можна вилучити за допомогою спеціальних інструментів (стент – ретриверів, аспіраційних катетерів) лише через невеличкий прокол стегнової артерії або артерії на руці протягом 24 годин від появи симптомів інсульту.
    Препарат для розчинення тромбів при інсульті.
    Стент-ретривер разом з вилученим тромбом. Високотехнологічний пристрій розроблений для вилучення тромбів з артерій мозку.Аспіраційний катетер (дуже гнучка трубка), майже рівний діаметру мозкових артерій. Хірург по судинам підводить його безпосередньо до тромбу, який перекриває просвіт артерії та великим шприцом (60 мл), або спеціальним апаратом, засмоктує тромб у просвіт катетера.
    Перераховані вище симптоми можуть з’являтися на кілька годин і зникати на тлі лікування або без нього. Якщо дані прояви регресували то це не привід розслабитися та забути про них (мов це наслідок перевтоми, зміни погоди і т.і.). Подібний регрес скарг говорить про тимчасове порушення мозкового кровообігу по типу транзиторної ішемічної атаки (ТІА). АЛЕ !!!ТІА вважається передвісником ІШЕМІЧНОГО ІНСУЛЬТУ, що має на увазі термінове спеціалізоване обстеження.

 

ОБСТЕЖЕННЯ ПРИ ІШЕМІЧНОМУ ІНСУЛЬТІ ЯКІ ПРОВОДЯТЬСЯ В ЦЕНТРІ

  1.  Комп’ютерна томографія головного мозку (за необхідності комп’ютерна томографія артерій головного мозку, КТ-перфузія головного мозку).
  2.  Селективна церебральна субтракційна ангіографія артерій що кровопостачають головний мозок.
  3.  Ультразвукова доплерографія магістральних артерій головного мозку.
  4.  ЕХО-кардіографія (дослідження серця)
  5.  Холтер ЕКГ 48-72 години (це таж кардіограма, але її тривалість 2-3 добі. Мініатюрний апарат чіпляють на пацієнта разом з електродами і він постійно реєструє серцеву    діяльність).
  6.  Загальний аналіз крові, біохімічні показники крові  (глюкоза, загальний білок, білірубін, креатинін, сечовина, АЛТ, АСТ, К +, Na +, ліпідограмма (ЛПВЩ, ЛПНЩ, ЛПДНЩ,  індекс атерогенності)
  7.  Коагулограма (АЧТЧ, фібриноген, протромбіновий індекс, МНВ)
  8.  При підозрі на патологію згортання крові – гомоцистеїн, кардіоліпін, b2 глікопротеід, Тромбофілія, антифосфоліпідні антитіла, антитіла до антинуклеарного фактору, антинейтрофільні цитоплазматичні антитіла, вовчаковий антікоагулянт та інші.

Що важливо знати?

  • Інсульт відноситься до хвороб, які піддаються запобіганню, лікуванню та контролю, що створює передумови для різкого зменшення тягаря інсульту та його довготривалих наслідків.
  • Особливу увагу слід приділяти факторам ризику, на які можливо впливати (модифіковані фактори ризику): нездорове харчування, зловживання алкоголем, тютюнопаління, гіподинамія, ожиріння, високий артеріальний тиск, порушення обміну ліпідів, фібриляція передсердь, цукровий діабет тощо. Вік, чоловіча стать і спадковість належать до немодифікованих факторів ризику.
  • Якщо ви у групі ризику візьміть за правило:1. Щоденно двічі на день контролювати артеріальний тиск і частоту пульсу, регулярно приймати гіпотензивну терапію.2. При цукровому діабеті – контролювати рівень цукру крові (поради щодо кратності проведення контролю Вам дасть лікар-ендокринолог). Регулярно консультації лікаря-ендокринолога. Загрози які несе цукровий діабет не варто недооцінювати!3. Отримати консультацію судинного невролога, який проведе детальну оцінку факторів ризику та призначить необхідні обстеження. Перелік обстежень та їх кратність будуть залежати від виявлених факторів ризику (ультразвукове дослідження судин голови та шиї, ЕКГ, МРТ чи МСКТ головного мозку, загальний аналіз крові, ліпідограма, коагулограма, цукор крові і т і.). Пам’ятайте – інсульт набагато легше і головне дешевше попередити, ніж лікувати та відновлюватись після нього. Огляди спеціалістом повинні стати регулярними.4. У разі підвищення рівня холестерину крові – прийом статинів (вибір препарату та дози погодити з сімейним лікарем, терапевтом, неврологом або кардіологом).5. Пацієнтам з групи ризику ми радимо отримати консультацію лікаря кардіолога, який, виходячи з факторів ризику, може призначити проведення ЕХО – КГ (УЗД серця), холтер ЕКГ (24-72 годинний моніторинг ЕКГ), холтер артеріального тиску. Після обстеження ви отримаєте рекомендації що до гіпотензивної терапії, у разі виявлення фібриляції передсердь – поради що до вибору аникоагулянта (препарат, який запобігає утворенню тромбів), при діагностиці клапанних вад серця – призначить консервативну терапію чи спрямує на консультацію до кардіохірурга. Важливо пам’ятати, що мінімум 20% інсультів кардіогенні і більшість з них можна попередити!6. Багато рухайтесь. Якщо дозволяє стан здоров’я щоденно проходьте 8000 – 10000 кроків на день, скиньте надмірну вагу.7. Припиніть тютюнопаління, зловживання алкоголем.

 

ПРИКЛАДИ ЛІКУВАННЯ

СПОСТЕРЕЖЕННЯ №1

 

 

 

Пацієнт К, 51 рік. Гострий ішемічний інсульт (атеротромботичний підтип) в басейні правої середньої мозкової артерії. NIHSS 18. Системний внутрішньовенний тромболізис проведений за місцем проживання після чого спрямовано до Центру для проведення тромбекстракції. В центрі за даними селективної церебральної субтракційної ангіографії – ознаки тандемної оклюзії тромбами правої ВСА (А) та СМА (Г) праворуч, критичного стенозу устя правої ВСА (А, В). Компенсація басейну правої СМА задовільна завдяки колатералям (Б).  Спочатку вилучені тромби з ВСА методом тромбаспірації (В, Г), потім відновлена прохідність всіх гілок СМА методом тромбаспірації (Д, З). Реперфузія правого каротидного басейну mTICI 3, яка дозволяє проводити ангіопластику зі стентуванням критичного стенозу устя правої ВСА. Надувши балон на операційному катетері з метою зупинки кровоплину по правій ВСА (Е) проведена балонна ангіопластика зі стентуванням стенозу ВСА (Ж, З). В ході операції повністю відновлена прохідність правого каротидного басейну. Вилучені тромби з просвіту СМА (І) та ВСА (К) артерій.

 

СПОСТЕРЕЖЕННЯ №2

 

 

Пацієнтка Ф, 71 рік. Гострий ішемічний інсульт (кардіоемболічний підтип) в басейні лівої середньої мозкової артерії. NIHSS 19. При госпіталізації відсутні рухи у правих кінцівках, порушена мова (не розуміє слів та не може говорити). За даними селективної церебральної субтракційної ангіографії – ознаки тромбозу лівої СМА починаючи з М1 сегменту (А). Проведена тромбекстракція з тромбаспірацією тромбів з СМА (1 пас) з повним відновленням прохідності всіх гілок лівої СМА (Б, В). Стент-ретривер разом з вилученим тромбом (Г).

В операційній відновлення рухів у правих кінцівках (Д, Е). Протягом трьох днів відновлення мови (розуміння та вимови).

 

СПОСТЕРЕЖЕННЯ №3

 

 

Пацієнтка Т, 67 років. Гострий ішемічний інсульт (кардіоемболічний підтип) в басейні лівої середньої мозкової артерії. NIHSS 13. Оперована в кардіохірургії з приводу вади аортального клапану. У ранньому післяопераційному періоді виникли ознаки інсульту. Госпіталізована в Центр. Час від початку захворювання до пункції стегнової артерії в ендоваскулярній операційній – 600 хвилин. При госпіталізації відсутні рухи у правій руці, слабкість та обмеження рухів в правій нозі, порушена мова (не може говорити). За даними селективної церебральної субтракційної ангіографії – ознаки тромбозу лівої СМА починаючи з М1 сегменту (А). Мікрокатетер проведений крізь тромб (Б). На рівні тромбу розкритий стент-ретривер (В), а дистальний аспіраційний катетер підведений впритул до тромбу (В). Проведена тромбекстракція з тромбаспірацією тромбів з СМА (1 пас) з повним відновленням прохідності всіх гілок лівої СМА (Г, Д). Стент-ретривер разом з вилученим тромбом та тромби з аспіраційного катетера (Е).

 

СПОСТЕРЕЖЕННЯ №4

 

Пацієнтка М, 64 роки. Гострий ішемічний інсульт (кардіоемболічний підтип) в басейні правої задньої мозкової артерії. NIHSS 16. Час від початку захворювання до пункції стегнової артерії в ендоваскулярній операційній – 360 хвилин. За даними селективної церебральної субтракційної ангіографії – ознаки тромбозу біфуркації основної артерії з розповсюдженням тромбу у початкові відділи задньої мозкової артерії (А). Етап проведення дистального аспіраційного катетер до місця розташування тромбу (Б). Проведена тромбаспірація тромбів з біфуркації основної та правої задньої мозкової артерії (1 пас) з повним відновленням прохідності артерій (В).  Тромб з аспіраційного катетера (Г). Протягом 3 діб повний регрес неврологічної симптоматики.

 

СПОСТЕРЕЖЕННЯ №5

 

Пацієнтка Щ, 85 років. Гострий ішемічний інсульт (кардіоемболічний підтип) в басейні лівої середньої мозкової артерії. NIHSS 19. Час від початку захворювання до пункції стегнової артерії в ендоваскулярній операційній – 210 хвилин. При госпіталізації відсутні рухи у правих кінцівках та мовні порушення. За даними селективної церебральної субтракційної ангіографії – ознаки ізольованого тромбозу (І – оклюзія ) лівої  ВСА починаючи на 20 мм від устя до біфуркації (А, Б). Ангіографія правого каротидного басейну демонструє прохідність лівих передньої та середньої мозкових артерій (Б). Етапи вилучення тромботичних мас з просвіту лівої ВСА методом тромбаспірації (В, Г). Залишки тромбу на рівні біфуркації ВСА зі змішенням його фрагментів у А1 сегмент ПМА та М1 сегмент СМА ліворуч (Д).  Дистальний аспіраційний катетер підведений впритул до тромбу та проведена його тромбаспірація з повним відновленням прохідності усіх гілок лівого каротидного басейну (Е, Ж). Тромби з аспіраційного катетера (З).

Що важливо знати?

  • Інсульт відноситься до хвороб, які піддаються запобіганню, лікуванню та контролю, що створює передумови для різкого зменшення тягаря інсульту та його довготривалих наслідків.
  • Особливу увагу слід приділяти факторам ризику, на які можливо впливати (модифіковані фактори ризику): нездорове харчування, зловживання алкоголем, тютюнопаління, гіподинамія, ожиріння, високий артеріальний тиск, порушення обміну ліпідів, фібриляція передсердь, цукровий діабет тощо. Вік, чоловіча стать і спадковість належать до немодифікованих факторів ризику.
  • Якщо ви у групі ризику візьміть за правило:1. Щоденно двічі на день контролювати артеріальний тиск і частоту пульсу, регулярно приймати гіпотензивну терапію.2. При цукровому діабеті – контролювати рівень цукру крові (поради щодо кратності проведення контролю Вам дасть лікар-ендокринолог). Регулярно консультації лікаря-ендокринолога. Загрози які несе цукровий діабет не варто недооцінювати!3. Отримати консультацію судинного невролога, який проведе детальну оцінку факторів ризику та призначить необхідні обстеження. Перелік обстежень та їх кратність будуть залежати від виявлених факторів ризику (ультразвукове дослідження судин голови та шиї, ЕКГ, МРТ чи МСКТ головного мозку, загальний аналіз крові, ліпідограма, коагулограма, цукор крові і т і.). Пам’ятайте – інсульт набагато легше і головне дешевше попередити, ніж лікувати та відновлюватись після нього. Огляди спеціалістом повинні стати регулярними.4. У разі підвищення рівня холестерину крові – прийом статинів (вибір препарату та дози погодити з сімейним лікарем, терапевтом, неврологом або кардіологом).5. Пацієнтам з групи ризику ми радимо отримати консультацію лікаря кардіолога, який, виходячи з факторів ризику, може призначити проведення ЕХО – КГ (УЗД серця), холтер ЕКГ (24-72 годинний моніторинг ЕКГ), холтер артеріального тиску. Після обстеження ви отримаєте рекомендації що до гіпотензивної терапії, у разі виявлення фібриляції передсердь – поради що до вибору аникоагулянта (препарат, який запобігає утворенню тромбів), при діагностиці клапанних вад серця – призначить консервативну терапію чи спрямує на консультацію до кардіохірурга. Важливо пам’ятати, що мінімум 20% інсультів кардіогенні і більшість з них можна попередити!6. Багато рухайтесь. Якщо дозволяє стан здоров’я щоденно проходьте 8000 – 10000 кроків на день, скиньте надмірну вагу.7. Припиніть тютюнопаління, зловживання алкоголем.

Записатися на консультацію

  • Консультації проводяться в робочі дні, з понеділка по п'ятницю, з 8.30 до 16.30.
  • Консультації проходять на 8 поверсі будівлі Центру в консультативному кабінеті (в холі навпроти ліфта).
  • ДУ «НПЦЕНРХ НАМН України» - це державна установа, тому консультації проводяться БЕЗКОШТОВНО
  • У більшості випадків пацієнти чекають консультації не більше години. Тривалість консультації в середньому становить близько півгодини
calendar
captcha captcha

ТЕЛЕФОНИ

Ми будемо тримати вас в курсі свіжих новин

Ок

Щиро дякуємо за Ваш відгук, нам дуже приємно. Він з'язвиться на сайті одразу після модерації

Ок

Дякуємо! Наш спеціаліст зв'яжеться з Вами у найближчий час

Ок