Випадок комбінованого (мікрохірургічного та ендоваскулярного) лікування артеріовенозних мальформацій головного мозку

Лікування церебральних АВМ залишається однією з найбільших проблем в церебро-васкулярній нейрохірургії. Переваги хірургічного втручання полягають у радикальному видаленні АВМ у більшості випадків і низькому або практично відсутньому ризику кровотечі після видалення.Попередні дані свідчать про сприятливі клінічні результати комбінованого лікування у разі ретельного відбору пацієнтів. Доопераційна емболізація є безпечною, зменшує розмір АВМ і ризик розриву при мальформаціях за наявності асоційованих аневризм або високопотокових шунтів .
За останнє десятиліття відбулася еволюція всіх методів лікування цієї патології. Нині проводять безпечне видалення АВМ, які раніше вважали інкурабельними. Мікрохірургічне видалення залишається найкращим варіантом лікування у відібраних пацієнтів з АВМ без ризику неврологічного погіршення через низький ризик рецидиву та відсутність латентного періоду до крововиливу. Повідомляють про значне поліпшення результатів лікування АВМ у пацієнтів із доопераційною емболізацією, яка сприяє зменшенню кровотоку в АВМ, особливо в глибоких живильних судинах, полегшуючи хірургічне видалення мальформації.

Хворий А., 1976 р. н. Артеріовенозна мальформація лівої скроневої частки головного мозку, асоційованих мішкоподібних аневризм М1-М2-сегмента лівої середньої мозкової артерії та кавернозного сегмента лівої внутрішньої сонної артерії: А – комп’ютерна томографія го-ловного мозку після появи сильного головного болю та мовних по-рушень (субарахноїдально-паренхіматозний крововилив з інсульт-гематомою лобної частки). В анамнезі генералізовані епінападиз 1994 р.; Б, В – церебральна ангіографія: виявлено мішкоподібну аневризму М1-М2-сегмента лівої середньої мозкової артеріїі з широкою шийкою та дивертикулом у ділянці дна, мішкоподібну аневризму кавернозного сегмента лівої внутрішньої сонної артерії. Артеріовенозна мальформація лівої скроневої частки розміром 6,8 × 4,8 мм, ангіоматозної структури з аферентацією від численних гілок середньої мозкової, внутрішньої сонної та задньої мозкової артерійіз поверхневим і глибоким венозним дренажем. Виконано односесійне хірургічне втручання: прехірургічну часткову ендоваскулярну емболізацію артеріовенозної мальформації (Г), кліпування мішкоподібної аневризми середньої мозкової артерії зліва та мікрохірургічне видалення артеріовенозної мальформації лівої скроневої частки (Д, Е)

Записатися на консультацію

 • Консультації проводяться в робочі дні, з понеділка по п'ятницю, з 8.30 до 16.30.
 • Консультації проходять на 8 поверсі будівлі Центру в консультативному кабінеті (в холі навпроти ліфта).
 • ДУ «НПЦЕНРХ НАМН України» - це державна установа, тому консультації проводяться БЕЗКОШТОВНО
 • У більшості випадків пацієнти чекають консультації не більше години. Тривалість консультації в середньому становить близько півгодини
  calendar
  captcha captcha

ТЕЛЕФОНИ

  Ми будемо тримати вас в курсі свіжих новин

  Ок

  Щиро дякуємо за Ваш відгук, нам дуже приємно. Він з'язвиться на сайті одразу після модерації

  Ок

  Дякуємо! Наш спеціаліст зв'яжеться з Вами у найближчий час

  Ок