Інсульт

ЯК ВІДБУВАЄТЬСЯ ІНСУЛЬТ?

Наш мозок, як і всі інші органи харчується артеріальною кров’ю, збагаченою киснем. При пошкодженні або закупорці судин мозку, мозок залишається без харчування і реагує на це відмиранням цієї ділянки. Разом із загиблою ділянкою мозку людина втрачає ті функції, за які та була відповідальною. Так розвивається ішемічний інсульт. Небезпека його в тому, що його симптоми наростають поступово, а допомога має бути надана людині не пізніше 3-х годин після закупорки судини. Другий вид інсульту – геморагічний – виникає раптово. В такому випадку у людини на тлі високого артеріального тиску рвуться судини мозку і кров заповнює порожнину (виникає гематома). Щоб зберегти здоров’я, потрібно потрапити в лікарню протягом години.

Тому кожен з нас повинен знати 5 основних симптомів інсульту:

 1. оніміння обличчя, руки або ноги,
 2. порушення мови або сприйняття звуків і координації рухів,
 3. різке погіршення зору,
 4. запаморочення,
 5. незвичайно сильний головний біль.

ПРИЧИНИ ІНСУЛЬТУ

 • Стрес:Постійний викид адреналіну і гормонів стресу виснажує нервову систему, викликає підвищення числа серцевих скорочень і артеріального тиску. Це змінює структуру судин, підвищує згортання крові і тягне за собою тромбози.
 • КурінняНікотин звужує судини і викликає їх спазми, а канцерогенні речовини, що знаходяться в тютюні, сприяють відкладенню в стінках судин холестерину і утворенню тромбів.
 • Алкоголь
  Спирт підвищує артеріальний тиск, провокує хронічну гіпертонію. З цим захворюванням ви автоматично потрапляєте до групи ризику
 • Ожиріння
  Коли «людини багато», його серце змушене працювати з більшим навантаженням, забезпечуючи кров’ю набагато більші обсяги тіла. Судини теж можуть не впоратися з такою напругою і реагують підвищенням артеріального тиску.
 • Гіподинамія
  Сидячий спосіб життя змушує наші судини лінуватися, а клітини мозку страждати від нестачі кисню.
 • Діабет
  Підвищення рівня глюкози в крові при діабеті призводить до збільшення жирових відкладень усередині кровоносних судин. Чим більше жирових відкладень в судинах, тим більша ймовірність закупорки артерій і інсульту.
 • Гіпер-холестеринемия
  Високий рівень «поганого» холестерину в крові призводить до швидкого розвитку атеросклерозу – утворенню атеросклеротичних бляшок. Це загрожує тромбом, звуженням і закупоркою судин і, як наслідок, інсультом.

8 КРОКІВ ПРОФІЛАКТИКИ ІНСУЛЬТУ

 1. Контролюйте рівень артеріального тиску (для людей після 40 років цей ритуал повинен стати щоденним). Підтримуйте цифри АТ на рівні 140/90 і нижче препаратами для екстреної допомоги (стимулятори альфа-рецепторів, сечогінні засоби або блокатори кальцієвих каналів).
 2. Приймайте антиагреганти – ліки, які розріджують кров (якщо вам їх прописав лікар).
 3. Робіть раз на півроку УЗД судин шиї, що живлять головний мозок, і ЕКГ.
 4. Контролюйте рівні цукру і холестерину в крові (за допомогою глюкометра і тест-смужок, що визначають холестерин, які можна придбати в аптеці.
 5. Регулярно займайтеся фізкультурою або хоча б ходіть якумога більше пішки (3000 кроків в день – достатня профілактика гіподинамії).
 6. Припиніть палити.
 7. Не зловживайте алкоголем.
 8. Вчасно заповнюйте втрату рідини в організмі. Пити потрібно дрібно, тільки чисту воду або несолодкий компот. Мінеральна вода затримує в організмі рідина і стимулює підвищення тиску.

ЩО РОБИТИ ПРИ ІНСУЛЬТІ?

Надати першу допомогу при інсульті – не просто важливо, це життєво необхідно. І якщо раптом ви перебуваєте поруч з людиною, у якого виявилися явні ознаки інсульту, вам негайно слід зробити кілька дій. Від них залежить життя цієї людини.

 1. Як тільки ви зрозуміли, що у людини все ознаки інсульту – негайно викликайте швидку допомогу. Це потрібно зробити негайно, щоб не втратити час.
 2. Ви напевно знаєте, як довго іноді доводиться чекати швидку допомогу. А порушення мозкового кровообігу найбільш ефективно лікується в перші 3 години. Тому не гайте часу.
 3. Видаліть зайвих людей з кімнати, якщо справа відбувається в приміщення. Якщо на вулиці – попросіть всіх розступитися і не заважати притоку свіжого повітря. Поруч повинні залишитися тільки ті, хто може допомогти.
 4. Ні в якому разі не перемішайте людини. Це небезпечно. Хворого необхідно залишити там, де стався напад. На ліжко не перекладати.
 5. Підніміть верхню частину тіла і голову хворого (приблизно на 30 градусів). Найкраще підкласти кілька подушок. Розстебніть або зніміть всю тиснучу і заважає диханню одяг (пояс, комірець, ремінь і т.д.).
 6. Забезпечте приплив свіжого повітря.
 7. Якщо не дай бог почалася блювота, поверніть голову потерпілого набік і як слід вичищати блювотні маси, інакше людина може задихнутися.
 8. Часом трапляється так, що інсульт супроводжується епілептичними припадками. Причому, вони можуть слідувати один за іншим. В такому випадку поверніть людини набік, в рот вставте обгорнуту хусткою ложку, гребінець, паличку і, злегка притримуючи голову хворого руками, витирайте піну.Найголовніше в цьому випадку – не придавлює людини. Його потрібно просто злегка притримувати і все. І вже тим більше не можна підносити нашатирний спирт. Наслідки можуть бути жахливі – припинення дихання і смерть.
 9. На жаль, може трапитися так, що у потерпілого зупиниться серце і припиниться дихання. В цьому випадку доведеться негайно почати непрямий масаж серця і сеанс штучного дихання.

І пам’ятайте, що вам належить зробити серйозну справу – протриматися до приїзду бригади швидкої допомоги. Від ваших дій залежить життя людини. І чим оперативніше ви справите всі маніпуляції, тим більше шансів у потерпілого оговтатися від удару.

Записатися на консультацію

 • Консультації проводяться в робочі дні, з понеділка по п'ятницю, з 8.30 до 16.30.
 • Консультації проходять на 8 поверсі будівлі Центру в консультативному кабінеті (в холі навпроти ліфта).
 • ДУ «НПЦЕНРХ НАМН України» - це державна установа, тому консультації проводяться БЕЗКОШТОВНО
 • У більшості випадків пацієнти чекають консультації не більше години. Тривалість консультації в середньому становить близько півгодини
  calendar
  captcha captcha

ТЕЛЕФОНИ

  Ми будемо тримати вас в курсі свіжих новин

  Ок

  Щиро дякуємо за Ваш відгук, нам дуже приємно. Він з'язвиться на сайті одразу після модерації

  Ок

  Дякуємо! Наш спеціаліст зв'яжеться з Вами у найближчий час

  Ок